LZS Kujawy Markowice - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  •        

Statystyki drużyny

Logowanie

Najnowsza galeria

Nowa kategoria
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 102, wczoraj: 113
ogółem: 600 942

statystyki szczegółowe

Zczuba.tv

Markowice

Markowice – miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Strzelno. Po raz pierwszy wzmiankowana w XIV wieku.

Markowice są miejscem urodzenia : Gustawa Zielińskiego,Ulricha von Wilamowitz-Mollendorfa.

Zabytki :

Barokowy zespół klasztorny . Sanktuarium związane z późnogotycką figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, koronowaną w 1965 r. Kościół w pierwotnym kształcie ukończony w 1710, w latach 1754-64 dobudowano wieżę, w 1777 przeorientowano (prezbiterium przeniesiono z części wschodniej do zachodniej), w związku z czym przebudowano wnętrze. Klasztor zbudowany w latach 1767-74.

Sanktuarium Markowickie znane jest z obecności  z gotyckiej Figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, słynącej cudami a pochodzącej z Trzebnicy. Figura ta przebywała wcześniej w klasztorze  Sióstr Norbertanek w Strzelnie. W czasie zarazy cholery w 1630 roku, O. Michał Widziński przywiózł Figurę Madonny do Markowic, aby położyć kres rozszerzającej się epidemii. Nie było tu kościoła, ani kaplicy, dlatego Figura Madonny z Dzieciątkiem znalazła miejsce w pałacu właścicieli Markowic; Andrzeja i Heleny Bardzkich. Tak pokój przydzielony Figurze Matki Bożej stał się kaplicą pałacową. Bardzcy mieli chorą córkę Mariannę. Lekarze byli bezradni wobec postępującej choroby. Pobożni rodzice nie przestawali się modlić, prosząc o uzdrowienie. Przed Figurą Matki Bożej, Bóg wysłuchał próśb i Marianna cudownie odzyskała zdrowie. W dowód w wdzięczności za wysłuchaną modlitwę w 1634 roku rodzice Marianny ufundowali mały drewniany kościół, w którym została umieszczona Figura Matki Bożej. W ciągu pięciu lat przebywania Figury Matki Bożej, odnotowano kolejne cudowne uzdrowienia. Biskup powołał specjalną komisje do ich zbadania. Komisja przybyła na miejsce i pod przysięgą przesłuchała uzdrowione osoby i świadków cudownych wydarzeń. Na tej podstawie biskup wydał dekret uznający 32 wydarzenia za cudowne, wyproszone przez wstawiennictwo Matki Bożej. Tak zaistniało sanktuarium maryjne w Markowicach na Kujawach. Staraniem właścicieli Markowic w 1642 roku sprowadzono do Markowic Karmelitów Trzewiczkowych, którzy rozsławiali kult  maryjny i opiekowali się pielgrzymami. W 1660 roku powiększono drewniany klasztor.
W 1710 roku postawiono murowany kościół. Kult Matki Bożej rozszerzył się na Kujawy i Pałuki. W 1825 roku nastąpiła kasacja klasztoru przez władze pruskie. Lud kujawski trwał uparcie przy swojej Pani Kujaw, licznie przybywał do niej, zwłaszcza na odpusty. Po kasacji klasztoru karmelitańskiego opiekę duszpasterską sprawowała parafia Ludzisko.
W 1921 roku do Markowic przybyli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Ks. kard. Edmund Dalbor przekazał im w zarząd pokarmelitański klasztor i opiekę nad sanktuarium. W 1924 roku ustanowiono parafię w Markowicach. Ojcowie oblaci energicznie zabrali się do renowacji kościoła i klasztoru tak, że wkrótce Markowice stały się kolebką polskiej prowincji oblackiej. Tu powstał nowicjat.
W 1939 roku hitlerowcy zamknęli kościół i urządzili w nim magazyn dla samochodów, a w klasztorze - szkołę dla młodzieży niemieckiej. Ojców wywieziono do obozów koncentracyjnych. Wśród nich ojca superiora Józefa Cebulę, który zginął w opinii świętości w obozie koncentracyjnym Mauthausen w 1941 roku. Dnia 13.06.1999 roku został on beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II .

Chociaż w czasie II wojny światowej kościół był niedostępny dla celów religijnych, to jednak ludzie tu przybywali, modlili się przed kościołem, śpiewali, bo wiedzieli, że jest w nim Łaskami słynąca Figura Matki Bożej. Zaniepokojeni tym Niemcy postanowili wywieź  Figurę M.B., by umieścić ją w muzeum w Berlinie, jako cenny zabytek sztuki sakralnej. Kiedy wszystko było przygotowane do transportu, dwaj bracia zakonni Latosi i Mrowiec, włamali się w nocy do kościoła i wykradli Figurę Matki Bożej. Początkowo przechowywano ją w klasztorze, a później u Antoniny i Michała Roszaków na wiosce. Niemcy poszukiwali Figury M.B., posługiwali się tresowanymi psami, jednak bez rezultatu. Po wojnie Figura M.B. wróciła na swoje miejsce w ołtarzu głównym, aby wypraszać łaski przybywającym tu pielgrzymom. W kronikach klasztoru opisano ponad 300 cudownych uzdrowień.
 Dnia 27 .06. 1965 roku na mocy dekretu Ojca świetnego Pawła VI l Sługa Boży, ks. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji Cudownej Figury Matki Bożej i nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw.
Z każdym rokiem przybywa do Markowic coraz więcej pielgrzymów.
 Dzięki sponsorom, a przede wszystkim właścicielom firmy „Sanplast” znajdującej się na terenie parafii, trosce parafian i proboszcza Aleksandra Dońca,omi;(1990-2009) odnowiono cały obiekt sakralny i zabytkowy. kościół i klasztor.


Z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 , dekretem ks. abp Henryka Muszyńskiego kościół markowicki został wyznaczony jako Kościół Stacyjny Roku Jubileuszowego.  

Po generalnej odnowie, kościół  powrócił do pierwotnej kolorystyki baroku . Zakonserwowane ołtarze i obrazy zostały odmalowane i  pozłocone. Kościół wzbogacił się też o 21 głosowe ograny koncertowe, które umieszczono w barokowym prospekcie z 1710 roku, pozostałym po nieistniejących od dawna organach toruńskiego budowniczego, Mateusza Bradtnera. Nowe organy wybudowała firma Dariusza Zycha z Wołomina. Organy ufundowali właściciele „Sanplastu” Wiesław  i Karol Podraza. Projekt i nadzór nad budową instrumentu miał prof. Karol Gołębiowski z Brukseli. Ograny oddano do użytku w maju 2008 roku.

Obecnie stary klasztor w którym mieści się plebania, przebudowuje się dla potrzeb pielgrzymów i grup rekolekcyjnych.

Bogactwo drzew i krzewów przy kościele i zabytkowym klasztorze pozwala na miły spacer i wypoczynek.

W 1996 roku wybudowano piękną kaplice polową, gdzie co roku sprawuje się uroczystości odpustowe przy udziale kilku tysięcy pielgrzymów. Również w niedziele jedna msza św. dla młodych małżeństw z dziećmi, sprawowana jest w kaplicy polowej. W 2008 roku kaplice powiększono i ubogacono. Prace budowlane wykonała firma „ Mur-man” ze Strzelna.

Oprócz sanktuarium Misjonarze Oblaci od 1957 roku  prowadzą szkołę średnią, Niższe Seminarium Duchowne.  Obecnie nauka trwa trzy lata i kończy się maturą.

Żródło: www.markowice.pl

 

 

 

Markowice:

Strefa numeracyjna: 52

województwo: Kujawsko-pomorskie

powiat:mogileński

gmina: Strzelno

tablice rejestracyjne: CMG

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Zegar

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Redakcja

 Łukasz ,,Majminho"

e-mail: majminho@o2.pl

gg: 5059787

WisniaCMG

e-mail: matorko@poczta.fm

gg:10648288

morpheush

e-mail: wieczorekkk@wp.pl